Skip to main content

Blog

IEGS Building Celebrates 90 Years!

By Lydia Barsawme

En av Södermalms märkesbyggnader fyller 90 år 

Den 10:e mars kl 14:00 fyller en av Södermalms och Stockholms finaste byggnader från  funktionalismen 90 år. På det klockslaget för 90 år sedan invigdes skolbyggnaden vid Allhelgonakyrkan av kronprinsen och kronprinsessan och blev hem för Katarina Realskola som fick  flytta från sina uttjänta lokaler vid Katarina Västra Kyrkogata. 

Numera huserar Internationella Engelska Gymnasiet i byggnaden där gymnasister från hela Stockholm och med rötter från hela världen får sin utbildning bara ett stenkast från Skanstull. 

internationella engelska gymnasiet, skola i stockholm södermalm

Vi är väldigt glada att vi kan få bedriva vår verksamhet i dessa fina byggnader och låta lokalerna förbli en skola som huset ursprungligen byggdes för, säger Dr Rachel Heimeier rektor vid Internationella Engelska Gymnasiet.

Från invigningen fram till 1964 var byggnaden Katarina Realskola, sedan tog Eriksdalsskolans högstadium över lokalerna i några år tills Teaterhögskolan flyttade in 1976. Från höstterminen 2008 finns Internationella Engelska Gymnasiet i Byggnaden. 

You must consent to third-party cookies to view this content.

Tags:

Truly international.
Outstanding teachers.
Safe environment.
Thanks to our international atmosphere we have a vibrant and supportive school community, where we believe that a student’s well-being is necessary for effective learning. We strive at all times to provide a safe and supportive, as well as an academically challenging, environment in which to study. Learn more ...